w

Życie codzienne mieszkańców Jaworzyny

Ożywioną działalność społeczno–kulturalną rozwijały różnego rodzaju organizacje zawodowe, społeczne, młodzieżowe, sportowe, kobiece o zasięgu ogólnokrajowym bądź lokalnym, które aktywizowały mieszkańców zapewniając im jednocześnie szereg imprez i atrakcji rozrywkowych. Należały do nich: Męskie Towarzystwo Gimnastyczne, Związek Kolejarzy, Żeńskie Towarzystwo Gimnastyczne, Męskie Koło Śpiewacze – Niemiecka Pieśń, Koło Teatralne, Gminny Związek Niemieckiego Czerwonego Krzyża, Kobiecy Związek Ojczyźniany, Związek Robotniczy – Siła przez Radość, Jaworzyńska Scena Dźwiękowo – Filmowa, Stowarzyszenie Hodowców Królików i inne. Liczne zabawy, festyny i uroczystości odbywały się głównie w miejscowych gospodach i restauracjach hotelowych. Na marginesie wspomnieć należy, że ich nazwy, co było specyfiką miejscowości, nawiązywały do patriotycznych tradycji pruskich (frydrycjańskich), np. Pruska Korona (niem. Preußische Krone), Fryderyk Wielki (niem. Friedrich der Große), Następca Tronu (niem. Zum Kronprinz), Rzesza Niemiecka (niem. Deutsches Reich), Niemiecka Korona (niem. Deutsche Krone), Pomnik Fryderyka (niem. Friedrichsdenkmal), Niemiecki Cesarz (niem. Deutscher Kaiser), Sanssouci.

Popularne wśród mieszkańców Jaworzyny były piwne festyny z pieczeniem barana. Urządzano je za miastem, w lesie, na terenie kąpieliska o szumnej nazwie Sanssouci. W Sanssouci funkcjonowała mała przystań dla łódek i kajaków. W drewnianym pawilonie odbywały się dansingi.

Wilhelm II na uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci Fryderyka Wielkiego, która odbyła się dnia 8 września 1906 roku na Księżówce koło Jaworzyny Śląskiej

Jeszcze jednym, chyba najbardziej spektakularnym przykładem, patriotycznych uczuć mieszkańców powiatu świdnickiego i oczywiście Jaworzyny była potężna feta urządzona z okazji odsłonięcia pomnika ku czci Fryderyka Wielkiego na Księżówce. Działo się to 8 września 1906 roku, a głównym bohaterem tej uroczystości był sam cesarz Wilhelm II. W tym dniu od rana, od strony Jaworzyny i Świdnicy, ciągnęły tysiące obywateli z całego Śląska zorganizowanych w grupy. Drogi i pola spokojnych dotąd wiosek przybrały niecodzienny wygląd. Daleko w okolicy widoczne były maszty z flagami o regionalnych barwach powiewające na paradnym placu na Księżówce.

Szosa ze Świdnicy do Jaworzyny została oflankowana girlandami; stanął na niej również sporych rozmiarów, drewniany łuk triumfalny. Długie szpalery tworzyły między innymi dzieci z miejscowych szkół, drużyny sportowe, delegacje organizacji społecznych, powiatowe jednostki straży pożarnej ze Strzegomia i Świdnicy związki i towarzystwa regionalne. Po II wojnie światowej pomnik przeniesiono na Cmentarz Wojenny Armii Radzieckiej w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego. Tablice oczywiście zmieniono; a szczyt obelisku zwieńczono pięcioramienną, czerwoną gwiazdą …

W okresie międzywojennym zostało udostępnione mieszkańcom Jaworzyny Śląskiej kino. Projekcje odbywały się w nim w każdy piątek i sobotę lub niedzielę o godzinie 20.00 . Przed niedzielnym seansem również dzieci miały swój program – film albo przedstawienie.

Organem integrującym życie gminy była gazeta, która ukazywała się w Jaworzynie Śląskiej dwa razy w tygodniu od 1906 roku do II wojny światowej. Była to gazeta urzędowa, organ informacyjny i publikacyjny Jaworzyny i okolic. Redakcja i drukarnia mieściła się przy Feldstraße 1 (dziś ulica Polna). Königszelter Zeitung” przekazywała mieszkańcom Jaworzyny Śląskiej informacje o wydarzeniach politycznych z kraju i ze świata. Ostatnia czwarta strona poświęcona była wyłącznie bieżącym sprawom lokalnym, o których pisano w rubryce „Lokales”. Pojawiały się tu sprawozdania ze spotkań i zebrań miejscowych związków i stowarzyszeń. Opisywano uroczystości, rocznice, wydarzenia sportowe, które odbywały się w Jaworzynie Śląskiej i najbliższej okolicy. Informowano o pracach rady gminnej. Stałe miejsce miały tu ogłoszenia parafialne (ewangelickie i katolickie), komunikaty i zarządzenia wójta, program teatru świdnickiego, rozkład jazdy pociągów oraz porady dla gospodyń domowych i działkowców.

źródło: Jaworzyna Śląska Dawniej i dziś

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Wywieś flagę w Święto Niepodległości

Tancerze z Ukrainy