Zadbajmy o ponad stuletni kolejowy zabytek

obrotnica_jaworzynaJaworzyna Śląska to Miasto Kolei, które swoje powstanie zawdzięcza rozwojowi kolei. W roku 1843 przez Jaworzynę Śląską przechodziła pierwsza linia kolejowa Wrocław Świebodzki – Świebodzice. Kilka lat później wybudowano linię Jaworzyna Śląska – Świdnica. W roku 1897, przy dzisiejszej ulicy Powstańców zbudowano pierwszą parowozownię w Jaworzynie Śląskiej. Obiekt składa się z 11 stanowisk oraz obrotnicy. Przy parowozowni zbudowano również pomieszczenia biurowe oraz wieżę wodną. Na dzień dzisiejszy obiekt jest w dyspozycji Zarządu Dróg Powiatu Świdnickiego z wyłączeniem obrotnicy. W roku 2015 PKP S.A. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu w ogłoszonym przetargu wystawiła na sprzedaż ten obiekt.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej złożyło protest przeciwko sprzedaży obiektu, a PKP S.A. wycofała się z zamiaru sprzedaży. Na dzień dzisiejszy obiekt niszczeje i jest traktowany jak śmietnik. SMKJ wystąpiło do PKP S.A. z propozycją posprzątania obiektu oraz jego odmalowania, na co PKP S.A. wyraziło zgodę oraz wsparło jaworzyńskich miłośników kolei podstawieniem kontenerów na śmieci.  SMKJ wspólnie z Gminą Jaworzyna Śląska zamierza zagospodarować obiekt.

W dniu 28.11.2015r. (sobota) wolontariusze ze Stowarzyszenia zapraszają wszystkich chętnych, którym zależy na ocaleniu tego cennego zabytku do wspólnego sprzątania historycznej obrotnicy. Zbiórka chętnych o godzinie 09:00 obok obiektu. Należy ze sobą zabrać rękawiczki oraz worki na śmieci. Dla osób, które wesprą akcję przewidziana jest niespodzianka.

źródło: SMKJ

Podobne artykuły