w

Wypadek w Czechach, morderstwo w Pastuchowie i afera w Starym Jaworowie

Przedwojenna gazeta
Przedwojenna gazeta

To tylko niektóre z przedwojennych historii, dotyczące Gminy Jaworzyna Śląska. Wstrząsające wydarzenia po latach zapomnienia ponownie przywoływane są do życia. Dzięki coraz lepszej dostępności cyfrowych archiwów, możemy wrócić do wydarzeń, które miały miejsce ponad 100 lat temu.

Na stronie projektu „Dawno temu w Jaworzynie” można zapoznać się z historiami opisanymi w przedwojennych polskich i niemieckich gazetach. Jedna z nich odpowiada historię włamań i morderstwa na stróżu nazwiskiem Mantel, w Pastuchowie, w 1927 roku. Inna opowieść, z 1928 roku, dotyczy fatalnego w skutkach skaleczenia jednej z mieszkanek miejscowości Czechy. Z kolejnego artykułu mogą dowiedzieć się Państwo, za jakie czyny Hermann Sonntag i jego ojciec ze Starego Jaworowa, znaleźli się w 1898 r., w świdnickim więzieniu.

Wszystkie opowieści oraz więcej materiałów związanych z historią Gminy Jaworzyna Śląska, znajdują się na stronie projektu SOKiBP – Dawno temu w Jaworzynie.

https://historia.sokibp.pl/regal-pamieci/258-inne-wlamania-i-morderstwo-w-pastuchowie-puschkau-1927/
https://historia.sokibp.pl/regal-pamieci/260-inne-nieszczesliwy-wypadek-i-smierc-w-czechach-1928/
https://historia.sokibp.pl/regal-pamieci/263-inne-afera-w-starym-jaworowie-alt-jauernick-1898/

Sylwester Bartczak

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Jaworzyna Śląska osiedle donmków Spółdzielcza ulica

Osiedle przy ul. Spółdzielczej – wkrótce jaśniej po zmroku

Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie przywracają kolejne połączenia