w

Wspomnienia z przedwojennego Bagieńca – Teichenau

Bagieniec Teichenau
Bagieniec Teichenau

Na stronie internetowej projektu historycznego „Dawno temu w Jaworzynie”, realizowanego przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej ukazała się interesująca pozycja. „Bagieniec – piękna wieś w powiecie świdnickim” to wspomnienia Güntera Krafta, urodzonego w przedwojennym Bagieńcu (Teichenau) syna wiejskiego nauczyciela (od roku 1902, do 1938), Alberta Krafta. Wspomnienia zostały uzupełnione i wydane w 1986 r. przez brata Güntera, Reinholda Krafta (niemiecki artysta-rzeźbiarz), nakładem własnym. SOKiBP opublikował anonimowe tłumaczenie z języka niemieckiego.

Wydawca, Reinhold Kraft, urodzony 16 lipca 1907 roku w Teichenau (Bagieniec). Po ukończeniu szkoły podstawowej w Teichenau, wyjechał na studia rzeźby do Warmbrunn (Cieplice). W 1932 roku powrócił do Teichenau i w 1934 roku zdał egzamin mistrzowski. Pozwolono mu na założenie swojej pracowni w zamku w Teichenau. Wojna przerwała jego pracę artystyczną. Po jej zakończeniu Reinhold Kraft nauczył się zupełnie nowego zawodu: tworzył akcesoria samochodowe. Jako współwłaściciel firmy „Aero Blink” został uhonorowany z okazji targów w Hanowerze za specjalny projekt swojego kasku motocyklowego. Od 1956 roku ponownie poświęcił się rzeźbie. W 1968 roku osiadł w Festenburgu, małym miasteczku w pobliżu Clausthal-Zellerfeld (Niemcy). Kupił tam dawną leśniczówkę i nadał jej nazwę „Haus Teichenau” – wspomnienie swojego domu w dzisiejszym Bagieńcu. Zmarł cztery dni przed swoimi 96 urodzinami.

Teichenau, ein kleines schönes Dorf im Kreis Schweidnitz

Starzy Świdniczanie z pewnością dobrze pamiętają Bagieniec, jako ulubione miejsce wycieczkowe. Miejscowość była z wielu względów osobliwością i może wykazać się wieloma interesującymi i godnymi poznania faktami związanymi z historia Ojczyzny, z którą związane są dzieje Świdnicy oraz Śląska. A ponieważ i sama miejscowość należy do jednych z krajobrazowo piękniejszych – jest i z tego powodu bardzo interesująca. Bagieniec leży  około 6 km na północ od Świdnicy, jest otoczony takimi miejscowościami jak Bolesławice, Wiśniowa, Sulisławice, Wierzbna, Zawiszów, Nowice i Tomkowa. Na swoje szczęście Bagieniec nie leżał na drodze przelotowej.

Dalsza część artykułu na stronie projektu „Dawno temu w Jaworzynie”

Sylwester Bartczak

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash

Raport służb sanitarnych 17.04.2020 r.

Koronawirus Jaworzyna Śląska

Od poniedziałku zniesienie części ograniczeń