w

Warto przeczytać – powstanie i rozwój Königszelt

Koenigszelt-Jaworzyna-Śląska-mapa-1883

Dzieje Jaworzyny Śląskiej

Zapraszam do lektury artykułu autorstwa prof. Mirona Urbaniaka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, poświęconego historii przedwojennej Jaworzyny Śląskiej, czyli Königszelt. Z całością interesującej pracy naukowej można zapoznać się na stronie internetowej projektu “Dawno temu w Jaworzynie”. Projekt prowadzą pracownicy Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej i sympatycy. Artykuł ukazał się w 2007 roku, w tomie LXVII “Rocznikach dziejów społecznych i gospodarczych”. Dzięki zgodzie na publikację i przychylności samego autora można teraz przeczytać go na stronie projektu. Oryginalny tekst został wzbogacony mapami, fotografiami i pocztówkami związanymi z historią przedwojennej Jaworzyny Śląskiej.

Z artykułem można zapoznać się na stronie internetowej Dawno temu w Jaworzynie, na której znajduję się coraz więcej materiałów poświęconych historii Gminy Jaworzyna Śląska. Poniżej fragment streszczenia artykułu, a także kilka słów o realizowanym projekcie historycznym.

Streszczenie

M. Urbaniak Powstanie i rozwój Jaworzyny Śląskiej (Königszelt). Przyczynek do przebiegu procesów modernizacyjnych na Śląsku w latach 1848–1939

Jaworzyna Śląska powstała w 1843 r. w szczerym polu, jako stacja kolejowa, na zbudowanej wtedy linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic. Po uruchomieniu w 1844 r. połączenia z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy stała się ona pierwszym węzłem kolejowym na Śląsku. W ciągu kilkudziesięciu lat licząca kilkunastu mieszkańców osada dworcowa przekształciła się w kilkutysięczną wieś. O jej powstaniu i rozwoju aż do lat 60. XIX w. przesądzała wyłącznie kolej i jej potrzeby. Od 1863 r. rozwój wsi determinowała przede wszystkim fabryka porcelany, która wespół z gorzelnią melasową, działającą od lat 70. XIX w., zaczęła wywierać przemożny wpływ na rozwój przestrzenny miejscowości i profil zawodowy ludności. Powstanie zakładów przemysłowych było jednak możliwe wyłącznie dzięki dogodnym połączeniom kolejowym z najważniejszymi miastami Dolnego Śląska, w tym z Wałbrzychem.

To ostatnie połączenie dało także asumpt do rozwoju, w pierwszym ćwierćwieczu XX w., w miejscowości dużych kopalń piasku i żwirowni. Początek XX w. przebiegał we wsi pod znakiem olbrzymich inwestycji kolejowych, które przyczyniły się do istotnej zmiany krajobrazu, szczególnie w obrębie rozbudowanego wówczas węzła kolejowego. Powstała wówczas stacja przetokowa, nowa lokomotywownia, wieża wodna, drugi dworzec kolejowy etc., a linia Wrocław-Jaworzyna Śląska-Jelenia Góra została zelektryfikowana. W okresie międzywojennym wieś przeżywała kryzys, został on przełamany w latach 30. XX w., nastąpiło wtedy ożywienie gospodarcze oraz budowlane. Do wybuchu II wojny światowej miejscowość posiadała status wsi, aczkolwiek typ zabudowy, przemysł i wielki węzeł kolejowy nadawały jej charakter małego miasta. W Jaworzynie Śląskiej istniały już wówczas także nowoczesne wodociągi i kanalizacja, a cała miejscowość była zelektryfikowana.

Projekt “Dawno temu w Jaworzynie”

W jaworzyńskiej Bibliotece Publicznej w październiku ubiegłego roku pojawił się “regał pamięci”. Zawiera on stale rosnącą kolekcją  pamiątek związanych z historią Gminy Jaworzyna Śląska. W regale można znaleźć stare fotografie, dokumenty, mapy, pocztówki, dyplomy, wspomnienia. Większość zbiorów to reprodukcje przekazanych przez mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska materiałów z prywatnych zbiorów. Zostały one zdigitalizowane i odtworzone przez pracowników jaworzyńskiego ośrodka kultury i biblioteki publicznej.

Historia Jaworzyny Śląskiej nie tylko w Internecie

W ramach projektu “Dawno temu w Jaworzynie” powstała także strona internetowa. Umieszczono na niej w formie cyfrowej wszystkie zgromadzone dotychczas materiały. Każdy obiekt umieszczony w regale został opatrzony specjalnym kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy użyciu smartfona – odsyłani jesteśmy do odpowiedniego artykułu zawierającego dokładny opis i kopię cyfrową. Jednocześnie więc, pod adresem www.historia.sokibp.pl powstaje cyfrowa biblioteka poświęcona historii Gminy Jaworzyna Śląska. Po zbiorze można poruszać się w wygodny sposób używając kategorii, tagów bądź wyszukując fraz kluczowych.

Jednak projekt to nie tylko zbieranie materiałów. Ośrodek Kultury organizuje w ramach projektu regularne spotkania Ich uczestnicy próbują odtworzyć epizody z historii naszego regionu. Najcenniejszymi okazują się wydobywane z odmętów niepamięci wspomnienia – osobiste, często subiektywne spojrzenia na dawne ulice, charakterystyczne miejsca, przeżycia związane z dorastaniem i życiem w naszej małej ojczyźnie.

Śledztwa, zagadki, łamigłówki

Rozpoznawanie starych fotografii, identyfikowanie dokumentów, osób i zdarzeń to niełatwe zadanie. Pomagają w tym rozmowy z mieszkańcami, którzy, jak okazuje się chętnie sięgają do wspomnień. Chętnie też odpowiadają na prośby o udostępnienie zawartości starych, zakurzonych szuflad lub pudeł z pamiątkowymi fotografiami oraz dokumentami. Istotna jest także aktywność w mediach społecznościowych, które okazują się pomocnym narzędziem w przypadku identyfikowania postaci uwiecznionych na starych zdjęciach. Cieszy też szczególnie, że pomoc w rozwiązywaniu historycznych łamigłówek oferują często osoby, które już nie są mieszańcami naszej gminy. Nadal jednak żyją wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego w Gminie Jaworzyna Śląska. Lista darczyńców i osób, które aktywnie wspierają działalność stale rośnie, a zapoznać się z nią można na stronie projektu.

Jaworzyna Śląska Königszelt 1893
Mapa Königszelt (Jaworzyna Śląska), Karte des Deutsches Reiches, wyd. Königlich-Preussische Landesaufnahme , 1893 r.

Ty też możesz pomóc

W imieniu wszystkich zaangażowanych w projekt, kieruję prośbę do Państwa o przekazywanie starych fotografii, dokumentów lub innych materiałów związanych z historią Jaworzyny Śląskiej. Stare zdjęcia rodzinne mogą okazać się cenną pamiątką, jeśli w tle widoczna jest architektura miejscowości. Zakurzona legitymacja bądź inny dokument czasami pozwala na uzyskanie informacji pomocnych w rozwikłaniu historycznej zagadki. Jeżeli pragną Państwo zachować swoje pamiątki – oryginalne materiały zostaną zdigitalizowane i zwrócone właścicielom w stanie nienaruszonym. Zapraszam do kontaktu pod adresem e-mail: historia@sokibp.pl, numerem telefonu 504088676 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00) lub osobiście w Sekretariacie SOKiBP Jaworzynie Śląskiej, w godzinach jego pracy.

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Konkurs Wielkanocny Jaworzyna Śląska

Wielkanocny konkurs po raz XXI

Piłka nożna Jaworzyna Śląska

DZPN przesuwa termin rozpoczęcia rozgrywek piłkarskich