Przedwojenne ulice Jaworzyny Śląskiej

widok Jaworzyna Śląska Königszelt

Pocztowa, Ogrodowa, Świdnicka, Wolności, Adama Mickiewicza. Tak dzisiaj nazywają się niektóre ulice w Jaworzynie Śląskiej. Jak nazywały się one przed II Wojną Światową, kiedy Jaworzynę Śląską nazywano jeszcze Königszelt?

Które z ulic zmieniły swoją nazwę z niemieckich na polskie? Czy ulica Ceglana ma cokolwiek wspólnego z cegłami? Kim był Franz Becker i gdzie znajdował się plac jego imienia? Czy kiedykolwiek w Jaworzynie była ulica Bolesławicka? Która z ulic nosiła kolejno nazwę dwóch różnych generałów?

Na te i inne pytania odpowiada kompendium opracowane w ramach projektu „Dawno temu w Jaworzynie”, prowadzonego przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej. Z opisami przedwojennych jaworzyńskich ulic, starymi fotografiami i fragmentami map można zapoznać się pod poniższym adresem.

nv-author-image

Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od prawie dekady lat portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.