w

Przedwojenne nieruchomości fabryki porcelany

Fabryka porcelany Jaworzyna Śląska 1924

W ramach projektu „Dawno temu w Jaworzynie” udostępniono ciekawą mapę przedwojennej Jaworzyny Śląskiej. Dokument przedstawia budynki i grunty należące przed II wojną światową do Porzellanfabrik Königszelt, czyli fabryki porcelany.

Na mapie z maja 1924 r. widoczny jest stary układ budynków produkcyjnych i administracyjnych zakładu (kolor różowy), świadczący o dość chaotycznym rozwoju manufaktury porcelany do 1924 r. Zwarta zabudowa, łączniki pomiędzy poszczególnymi budynkami powodują, że ciężko sobie wyobrazić ówczesną organizację ciągu produkcyjnego porcelany. Kilka z tych budynków nie dotrwało do dnia dzisiejszego w wyniku wielu modernizacji zakładu.

Kolorem pomarańczowym zaznaczono na mapie budynki niekomercyjne, mieszkaniowe. Jak widać przedwojenna fabryka porcelany była właścicielem pokaźnego zbioru nieruchomości przeznaczonych dla swoich pracowników. Większość z mieszkań zakład wynajmował robotnikom zatrudnionym przy produkcji, co miało przynosić dodatkowy dochód firmie. Według mapy, w maju 1924 r. fabryka porcelany posiadała 13 nieruchomości o przeznaczeniu mieszkalnym.

Ciekawostką jest teren zaznaczony kolorem zielonym. Według załączonej legendy, był to obszar przeznaczony na park. W dniu dzisiejszym w tym miejscu znajdują się hale produkcyjne ZPS Karolina Sp. z o. o. i jak na razie brak dowodów na to, że jakikolwiek park znajdował się przed II wojną światową w tym miejscu.

Pozostałymi kolorami zaznaczono grunty rolne, w tym wydzierżawione innym podmiotom. Jak widać przedwojenne zakłady porcelany w Königszelt były właścicielami prawie połowy gruntów w miasteczku. Dysponowały także pokaźnym zasobem mieszkaniowym, który w kolejnych latach ulegał dalszemu powiększeniu.

W granicach opracowania znalazły się także grunty należące do przedwojennej gorzelni (Spiritusfabrik), kolei, gminy Königszelt oraz ziemie należące do właścicieli prywatnych.

Mapa w wysokiej rozdzielczości oraz opis legendy znajdują się na stronie projektu: Grunty i budynki należące do Porzellanfabrik Königszelt, 1924

źródło: Dawno temu w Jaworzynie

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Dodaj komentarz

Szczepienia Gmina Jaworzyna Śląska

Szczepienia w Gminie Jaworzyna Śląska

Mateusz Jopek Nechvizdy zawody Jaworzyna Śląska

Mateusz Jopek z 7,57 m na zawodach w Nehvizdach