w

Przedwojenne nieruchomości fabryki porcelany

Fabryka porcelany Jaworzyna Śląska 1924

W ramach projektu “Dawno temu w Jaworzynie” udostępniono ciekawą mapę przedwojennej Jaworzyny Śląskiej. Dokument przedstawia budynki i grunty należące przed II wojną światową do Porzellanfabrik Königszelt, czyli fabryki porcelany.

Na mapie z maja 1924 r. widoczny jest stary układ budynków produkcyjnych i administracyjnych zakładu (kolor różowy), świadczący o dość chaotycznym rozwoju manufaktury porcelany do 1924 r. Zwarta zabudowa, łączniki pomiędzy poszczególnymi budynkami powodują, że ciężko sobie wyobrazić ówczesną organizację ciągu produkcyjnego porcelany. Kilka z tych budynków nie dotrwało do dnia dzisiejszego w wyniku wielu modernizacji zakładu.

Kolorem pomarańczowym zaznaczono na mapie budynki niekomercyjne, mieszkaniowe. Jak widać przedwojenna fabryka porcelany była właścicielem pokaźnego zbioru nieruchomości przeznaczonych dla swoich pracowników. Większość z mieszkań zakład wynajmował robotnikom zatrudnionym przy produkcji, co miało przynosić dodatkowy dochód firmie. Według mapy, w maju 1924 r. fabryka porcelany posiadała 13 nieruchomości o przeznaczeniu mieszkalnym.

Ciekawostką jest teren zaznaczony kolorem zielonym. Według załączonej legendy, był to obszar przeznaczony na park. W dniu dzisiejszym w tym miejscu znajdują się hale produkcyjne ZPS Karolina Sp. z o. o. i jak na razie brak dowodów na to, że jakikolwiek park znajdował się przed II wojną światową w tym miejscu.

Pozostałymi kolorami zaznaczono grunty rolne, w tym wydzierżawione innym podmiotom. Jak widać przedwojenne zakłady porcelany w Königszelt były właścicielami prawie połowy gruntów w miasteczku. Dysponowały także pokaźnym zasobem mieszkaniowym, który w kolejnych latach ulegał dalszemu powiększeniu.

W granicach opracowania znalazły się także grunty należące do przedwojennej gorzelni (Spiritusfabrik), kolei, gminy Königszelt oraz ziemie należące do właścicieli prywatnych.

Mapa w wysokiej rozdzielczości oraz opis legendy znajdują się na stronie projektu: Grunty i budynki należące do Porzellanfabrik Königszelt, 1924

źródło: Dawno temu w Jaworzynie

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Szczepienia Gmina Jaworzyna Śląska

Szczepienia w Gminie Jaworzyna Śląska

Mateusz Jopek Nechvizdy zawody Jaworzyna Śląska

Mateusz Jopek z 7,57 m na zawodach w Nehvizdach