Przedwojenna Jaworzyna Śląska w kolorze

Königszelt / Jaworzyna Śląska, widok z wieży kościoła katolickiego

Wielu z nas oglądając stare czarno-białe widokówki Jaworzyny Śląskiej próbowało zapewne wyobrazić sobie jak naprawdę wyglądały znane nam wszystkich miejsca. Mijając dzisiaj budynki uwiecznione na starych pocztówkach widzimy je dzisiaj w kolorze. Ale jak wyglądały one sto lat temu? Dostępne w internecie stare fotografie Königszelt, czyli przedwojennej Jaworzyny Śląskiej w ogromnej większości są niestety monochromatyczne. Część z nich została poddana ręcznej koloryzacji przez przedwojennych fotografów. Dotyczy to jednak głównie widokówek z naszej miejscowości.

Koloryzowanie monochromatycznych fotografii jest coraz popularniejszym zajęciem, jednak aby osiągnąć bardzo dobre efekty niezbędna jest wielogodzinna praca z programami do edycji grafiki. W takich sytuacjach rozwiązaniem są algorytmy komputerowe, które umożliwiają odpowiednio dobrać barwy i tony, tak by edytowane zdjęcie wyglądało możliwe jak najbardziej naturalnie. Chociaż osiągane efekty przeważnie są dalekie od ideału, to jednak w kilku przypadkach komputerom udało się odwzorować dawny wygląd Jaworzyny Śląskiej w kolorze.

Zapraszam Państwa do obejrzenia galerii komputerowo koloryzowanych zdjęć, na których widnieje przedwojenna Jaworzyna Śląska. Kolejna odsłona koloryzowanych fotografii już wkrótce, tym razem będzie zawierać fotografie z okresu powojennego.

nv-author-image

Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od prawie dekady lat portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.