w

Ponad 200 eksponatów z Gminy Jaworzyna Śląska

Projekt Bolesławice historia
Projekt Bolesławice historia

Niecałe dwa miesiące temu, w marcu liczba eksponatów, zgromadzonych w jaworzyńskim archiwum historycznym sięgnęła liczby 100. Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej informuje, że regał pamięci oraz cyfrowe archiwum projektu „Dawno temu w Jaworzynie”, od początku ich funkcjonowania, wzbogaciły się o 200 różnego rodzaju pamiątek związanych z historią Gminy Jaworzyna Śląska.

To dzięki Państwa aktywności

SOKiBP dziękuje wszystkim, którzy stale współpracują z przy realizacji projektu „Dawno temu w Jaworzynie”. Wszystkim, którzy pomagają w przepisywaniu rękopisów i druków. Osobom, które udzielają informacji, cierpliwie odpowiadają na pytania i odpowiadają o przeszłości Gminy. Społeczności prywatnej grupy Gmina Jaworzyna Śląska – Nasze dzieciństwo za pomoc w rozwiązywaniu historycznych zagadek. Podziękowania kierowane są też ku darczyńcom, którzy do tej pory przekazali rodzinne pamiątki, dokumenty, fotografie lub inne materiały historyczne oraz organizacjom współpracującym – Fundacji Inicjatywa B i Stowarzyszeniu Labiryntarium.pl. Stale rosnąca lista darczyńców znajduje się na stronie projektu pod adresem: https://historia.sokibp.pl/darczyncy/

I ty możesz ocalić część naszej historii

Przypominamy prośbę do Państwa o przekazywanie starych fotografii, dokumentów lub innych materiałów związanych z historią Gminy Jaworzyna Śląska. Stare zdjęcia rodzinne mogą okazać się cenną pamiątką, jeśli w tle widoczna jest architektura miejscowości. Zakurzona legitymacja bądź inny dokument czasami pozwala na uzyskanie informacji pomocnych w rozwikłaniu historycznej zagadki. Jeżeli pragną Państwo zachować swoje pamiątki – oryginalne materiały zostaną zdigitalizowane i zwrócone właścicielom w stanie nienaruszonym. Jaworzyński Ośrodek Kultury i Biblioteka zapraszają do kontaktu pod adresem e-mail: historia@sokibp.pl lub pod numerem telefonu 504088676.

Dokument z XIX wieku

Jako numer #200 w regale pamięci pojawił się dokument pochodzący jeszcze z XIX wieku, a dokładnie z 1888 roku. Piękny, wykonany w całości odręcznie projekt budowlany z Bunzelwitz, czyli przedwojennych Bolesławic. Dokument ma ponad 130 lat i został wykonany przez przedsiębiorcę budowlanego z Wickendorf (Witków). Całość oczywiście do obejrzenia na stronie projektu „Dawno temu w Jaworzynie”.

https://historia.sokibp.pl/regal-pamieci/200-dokument-projekt-budowy-stajni-w-boleslawicach-bunzelwitz-1888/

źródło: Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej

Avatar

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od prawie dekady lat portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Dni Jaworzyny Śląskiej i inne imprezy odwołane

Koronawirus Jaworzyna Śląska

III etap znoszenia ograniczeń, co zmieni się w gminie?