Ponad 100 pozycji w jaworzyńskim Regale Pamięci

W jaworzyńskim Regale Pamięci rośnie liczba zebranych eksponatów, związanych z historią Gminy Jaworzyna Śląska. Zawartość regału osiągnęła właśnie 100 sztuk różnego rodzaju dokumentów, planów, fotografii. W ramach projektu „Dawno temu w Jaworzynie” powstała także strona internetowa. Umieszczono na niej w formie cyfrowej wszystkie zgromadzone przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną materiały. Każdy obiekt umieszczony w regale został opatrzony specjalnym kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy użyciu smartfona – odsyłani jesteśmy do odpowiedniego artykułu zawierającego dokładny opis i kopię cyfrową. Pod adresem www.historia.sokibp.pl powstaje cyfrowa biblioteka poświęcona historii Gminy Jaworzyna Śląska. Po zbiorze można poruszać się w wygodny sposób używając kategorii, tagów bądź wyszukując fraz kluczowych.

Ponad 20 darczyńców

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej dziękuje wszystkim darczyńcom, którzy do tej pory przekazali rodzinne pamiątki, dokumenty, fotografie lub inne materiały. Do tej pory realizację projektu wsparło ponad 20 osób, nie tylko z terenu Gminy Jaworzyna Śląska. Lista darczyńców i osób pomagających przy projekcie widoczna jest na stronie: https://historia.sokibp.pl/darczyncy.

Ty też możesz pomóc ratować historię naszej gminy

Przypominamy naszą prośbę do Państwa o przekazywanie starych fotografii, dokumentów lub innych materiałów związanych z historią Gminy Jaworzyna Śląska. Stare zdjęcia rodzinne mogą okazać się cenną pamiątką, jeśli w tle widoczna jest architektura miejscowości. Zakurzona legitymacja bądź inny dokument czasami pozwala na uzyskanie informacji pomocnych w rozwikłaniu historycznej zagadki. Jeżeli pragną Państwo zachować swoje pamiątki – oryginalne materiały zostaną zdigitalizowane i zwrócone właścicielom w stanie nienaruszonym. Zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: historia@sokibp.pl, numerem telefonu 504088676, w godzinach pracy Sekretariatu SOKiBP lub poprzez profil SOKiBP w serwisie Facebook.

Pracownicy kopalni żwiru w Jaworzynie Śląskiej 1946 rok

#100 – Pracownicy jaworzyńskiej kopalni żwiru (żwirowni) w 1946 r.

Tymczasem setny eksponat w jaworzyńskim Regale Pamięci, to fotografia z 1946 roku, przedstawiająca pracowników kopalni żwiru (żwirowni) w Jaworzynie Śląskiej. Drugi od lewej Michał Zadworny, który wraz z żoną Janiną rozpoczął pracę w kopalni po przyjeździe do Jaworzyny Śląskiej. Kopalnią żwiru zarządzał Ośrodek Przemysłu Drzewnego w Jaworzynie Śląskiej. W 1950 roku OPD działając pod kierownictwem Mariana Doblera wydobywał 300 ton urobku na jednej zmianie, a roczne wydobycie żwiru i piasku osiągnęło 80 tysięcy ton. Fotografię przekazał Pan Waldemar Dawidek.

źródło: Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej

nv-author-image

Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od prawie dekady lat portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.