Podczas prac remontowo-konserwatorskich w kościele Świętej Barbary w Pastuchowie doszło do odkrycia średniowiecznych malowideł. Świątynia w Pastuchowie, wzniesiona została około 1250 r. Według wstępnych szacunków zdobienia, które odkryto sięgają właśnie epoki średniowiecza.
Poniżej fragment malowidła odkrytego na sklepieniu prezbiterium. Jest to napis o gotyckim kroju pisma, dzięki czemu możemy domyślać się czasu powstania malowideł na późny gotyk (XV wiek). Ciekawe jaką sentencję zawarli średniowieczni mieszkańcy wsi na sklepieniu swojego kościoła.
Kolejna fotografia przedstawia wić roślinną, zachowaną w łuku absydy.
Kolejny odsłonięty fragment malowidła znajduje się w sklepieniu absydy. Przedstawia postać z zachowanymi szatami i ręką. Prawdopodobnie jest to większe malowidło obejmujące całe sklepienie absydy.
Ponadto w trakcie prac w szczycie ściany frontowej, stykającej się z wieżą natrafiono na podpisy osób dokonujących remontu dachu w 1958 r. Wśród wymienionych znajdują się między innymi Antoni Kruźlak, Antoni Bochnia, Wanat Cyprian.
Dokumentację i fotografie opracowała Konserwator Dzieł Sztuki, Pani Katarzyna Brzozowska. Proboszcz parafii w Pastuchowie ks. Wiesław Ignatowicz zapowiada kontynuację prac konserwatorskich. Zabytkowe malowidła zostaną zabezpieczone. Miejmy nadzieję, że dalsze prace odkryją przed nami kolejne tajemnice świątyni.