w

Kościół w Pastuchowie odsłania swoje tajemnice

Kościół w Pastuchowie malowidła
Kościół w Pastuchowie malowidła

Podczas prac remontowo-konserwatorskich w kościele Świętej Barbary w Pastuchowie doszło do odkrycia średniowiecznych malowideł. Świątynia w Pastuchowie, wzniesiona została około 1250 r. Według wstępnych szacunków zdobienia, które odkryto sięgają właśnie epoki średniowiecza.

Poniżej fragment malowidła odkrytego na sklepieniu prezbiterium. Jest to napis o gotyckim kroju pisma, dzięki czemu możemy domyślać się czasu powstania malowideł na późny gotyk (XV wiek). Ciekawe jaką sentencję zawarli średniowieczni mieszkańcy wsi na sklepieniu swojego kościoła.

Kolejna fotografia przedstawia wić roślinną, zachowaną w łuku absydy.

Kolejny odsłonięty fragment malowidła znajduje się w sklepieniu absydy. Przedstawia postać z zachowanymi szatami i ręką. Prawdopodobnie jest to większe malowidło obejmujące całe sklepienie absydy. 

Ponadto w trakcie prac w szczycie ściany frontowej, stykającej się z wieżą natrafiono na podpisy osób dokonujących remontu dachu w 1958 r. Wśród wymienionych znajdują się między innymi Antoni Kruźlak, Antoni Bochnia, Wanat Cyprian.

Dokumentację i fotografie opracowała Konserwator Dzieł Sztuki, Pani Katarzyna Brzozowska. Proboszcz parafii w Pastuchowie ks. Wiesław Ignatowicz zapowiada kontynuację prac konserwatorskich. Zabytkowe malowidła zostaną zabezpieczone. Miejmy nadzieję, że dalsze prace odkryją przed nami kolejne tajemnice świątyni.

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Wyróżnienie ZPS Karolina Jaworzyna Śląska porcelana fason trendy

Porcelana z Jaworzyny nagrodzona przez Business Centre Club

Piłka nożna Jaworzyna Śląska

Wygrana Gromu Witków, remis Venus Nowice, przegrana MKS Karolina