w

Jaworzyńska porcelana sprzed 140 lat

Katalog porcelana Karolina Jaworzyna Śląska stary
Katalog porcelana Karolina Jaworzyna Śląska stary

Do Cyfrowego Archiwum Historii Gminy Jaworzyna Śląska trafiły prawdziwe prawdziwe kolekcjonerskie “białe kruki”. Są to przedwojenne katalogi/cenniki z jaworzyńskiej fabryki porcelany Porzellanfabrik von August Rappsilber in Königszelt, czyli dzisiejszych Zakładów Porcelany Stołowej “Karolina” Sp. z o. o. Początkowo niewielka porcelanowa manufaktura Augusta Rappsilbera powstała w 1860 roku i przeobraziła się w jeden z najbardziej liczących się w Europie zakładów produkcji porcelany. Pierwszy z katalogów pochodzi z 1880 roku, czyli wydany został zaledwie 20 lat po założeniu zakładu.

Kolejne katalogi pochodzą 1895 r., 1927 r. oraz z 1930 r. Darczyńcą, który udostępnił oryginalne wydania do digitalizacji w ramach projektu “Dawno temu w Jaworzynie” jest Pan Marek Karłupski. Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej jako pierwszy opublikował najstarszy cennik, pochodzący sprzed prawie 140 lat. Cennik wydany 15 listopada 1880 roku zawiera ryciny przedstawiające pełen asortyment produkowany przez fabrykę porcelany w dawnej Jaworzynie Śląskiej. Dodatkowymi informacjami, oprócz ceny są wymiary i pojemności poszczególnych produktów. Asortyment oferowany do sprzedaży przez zakład był bardzo szeroki. Fabryka oferowała bogaty wachlarz porcelany stołowej oraz galanterii. Rappsilber produkował także naczynia użytkowe, między innymi misy i dzbany do mycia, wiadra, mydelniczki, a nawet nocniki, bidety i muszle klozetowe. Kolejne wydawnictwa ukażą się w najbliższym czasie.

Dyrekcja SOKiBP przekazuje serdeczne podziękowania dla Pana Marka za przekazanie wydawnictw oraz dla Pani Agnieszki Mechli i Prezesa ZPS “Karolina” Sp. z o. o. Pana Józefa Dziedzica za osobiste zaangażowanie i pomoc w zebraniu historycznych materiałów.

Zarówno cennik, jak i inne zebrane pamiątki związane z historią Gminy Jaworzyna Śląska można oglądać na stronie:

Dawno temu w Jaworzynie

Projekt poświęcony historii Gminy Jaworzyna Śląska.

źródło: Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

GLKS Jaworzyna Śląska kolarze

GLKS Jaworzyna Śląska na wyścigu w Dobromierzu

Powszechny spis rolny

Ruszył Powszechny Spis Rolny