Jaworzyńska porcelana sprzed 140 lat

Do Cyfrowego Archiwum Historii Gminy Jaworzyna Śląska trafiły prawdziwe prawdziwe kolekcjonerskie „białe kruki”. Są to przedwojenne katalogi/cenniki z jaworzyńskiej fabryki porcelany Porzellanfabrik von August Rappsilber in Königszelt, czyli dzisiejszych Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” Sp. z o. o. Początkowo niewielka porcelanowa manufaktura Augusta Rappsilbera powstała w 1860 roku i przeobraziła się w jeden z najbardziej liczących się w Europie zakładów produkcji porcelany. Pierwszy z katalogów pochodzi z 1880 roku, czyli wydany został zaledwie 20 lat po założeniu zakładu.

Kolejne katalogi pochodzą 1895 r., 1927 r. oraz z 1930 r. Darczyńcą, który udostępnił oryginalne wydania do digitalizacji w ramach projektu „Dawno temu w Jaworzynie” jest Pan Marek Karłupski. Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej jako pierwszy opublikował najstarszy cennik, pochodzący sprzed prawie 140 lat. Cennik wydany 15 listopada 1880 roku zawiera ryciny przedstawiające pełen asortyment produkowany przez fabrykę porcelany w dawnej Jaworzynie Śląskiej. Dodatkowymi informacjami, oprócz ceny są wymiary i pojemności poszczególnych produktów. Asortyment oferowany do sprzedaży przez zakład był bardzo szeroki. Fabryka oferowała bogaty wachlarz porcelany stołowej oraz galanterii. Rappsilber produkował także naczynia użytkowe, między innymi misy i dzbany do mycia, wiadra, mydelniczki, a nawet nocniki, bidety i muszle klozetowe. Kolejne wydawnictwa ukażą się w najbliższym czasie.

Dyrekcja SOKiBP przekazuje serdeczne podziękowania dla Pana Marka za przekazanie wydawnictw oraz dla Pani Agnieszki Mechli i Prezesa ZPS „Karolina” Sp. z o. o. Pana Józefa Dziedzica za osobiste zaangażowanie i pomoc w zebraniu historycznych materiałów.

Zarówno cennik, jak i inne zebrane pamiątki związane z historią Gminy Jaworzyna Śląska można oglądać na stronie:

Dawno temu w Jaworzynie

Projekt poświęcony historii Gminy Jaworzyna Śląska.

źródło: Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej