Historia Koła Przyjaciół Biblioteki w Jaworzynie Śląskiej

W 1956 roku przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej powstało Koło Przyjaciół Biblioteki. Założone zostało z inicjatywy ówczesnej Kierownik Biblioteki – Pani Ireny Młot.
Pierwszym Przewodniczącym KPB został Pan Wiktor Stokłosa, który pełnił tę funkcję przez osiem lat. Kolejnym Przewodniczącym został Pan Józef Salamonik. Po zmarłym w 1970 roku Józefie Salamoniku, funkcję Przewodniczącej piastowały kolejno Pani Anna Dyżewska, a następnie Pani Janina Kunysz.
Dzięki aktywności Koła Przyjaciół Biblioteki w Jaworzynie, w 1966 roku powstał osobny Oddział Dziecięcy. W tym samym roku oddział dziecięcy powstał w bibliotece w Strzegomu. Jak donoszą wycinki prasowe z tego okresu, z oferty dla najmłodszych korzystało wtedy ponad 1000 dzieci. Etat bibliotekarza w Oddziale Dziecięcym w pełni finansowały Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina”.
W 1975 roku, Koło Przyjaciół Biblioteki pomagało w przenosinach biblioteki do wyremontowanego obiektu przy ul. Powstańców Ślaskich oraz w urządzaniu pomieszczeń bibliotecznych. Ufundowano także gry i zabawki dla najmłodszych.
KPB zajmował się jednak nie tylko działalnością na rzecz Biblioteki. Członkowie koła aktywnie włączali się w organizację różnego rodzaju imprez – wycieczek, spotkań, wieczorków towarzyskich, zabaw, konkursów, które odbywały się w jaworzyńskim ośrodku kultury.
Zapraszam do obejrzenia fotografii z lat 60 i 70 ubiegłego wieku.

nv-author-image

Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od prawie dekady lat portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.