w

IV Zlot Zabytkowych Lokomotyw Parowych “Gala Parowozów”

galaparowozow2014W weekend 13 i 14 września 2014 r. w w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku Jaworzynie Ślaskiej odbędzie się IV Zlot Zabytkowych Lokomotyw Parowych “Gala Parowozów”. Uczestnikami tegorocznej, czwartej edycji Gali Parowozów będą sprawne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski i Czech.  Swój udział potwierdziły załogi z Brna (KPKV – parowóz 213.901), Wolsztyna (Parowozownia Wolsztyn – parowóz Ol49-59, Pyskowic (TOZKiOS – parowóz Ty42-24), parowóz 464.008 (Hradec Kralove), parowóz 423.0145 (Jaromierz) oraz parowóz OKz32-2 z Parowozowni w Chabówce. Obowiązki gospodarza pełnić będzie jaworzyńska lokomotywa parowa TKt48-18.

Organizowana przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku „Gala Parowozów” jest największą, plenerową imprezą kolejową w tej części Polski. W zeszłym roku wzięło w niej udział przeszło 15 000 gości. Głównym celem „Gali Parowozów” jest aktywna promocja ochrony zabytków techniki kolejowej. Gala ma w tym roku znaczenie szczególne, rok 2014 to dziesiąty, jubileuszowy rok  działalności Muzeum w Jaworzynie, dlatego też dla miłośników parowozów przygotowano wiele niespodzianek.

Podczas Gali Parowozów na bocznicy Muzeum odbędą się prezentacje zabytkowych parowozów obejmujące jazdę manewrową, przygotowanie lokomotyw do jazdy – nawadnianie, nawęglanie, smarowanie oraz oczyszczanie. W sobotni wieczór odbędzie się uroczysty przejazd parowozów z bocznicy Muzeum na stację w Jaworzynie Śląskiej, podczas którego wspólnie zaprezentuje się połączonych 8 sprawnych parowozów. Gala Parowozów to również wycieczki zabytkowymi parowozami po trasie parowej wiodącej po najważniejszych częściach Muzeum. Podczas przejażdżek zostaną zaprezentowane ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową.

Ponadto Gala Parowozów to wiele dodatkowych atrakcji: otwarcie wystawy malarstwa Jarosława Jaśnikowskiego “Podróże po alternatywnym świecie”, makiety kolejowe, zwiedzanie ekspozycji dodatkowych Muzeum, “Zaczarowany Pociąg” – atrakcje dla dzieci.

Bilety:
15 zł- normalne
10 zł- ulgowe
6 zł-przejazdy

źródło: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku Jaworzynie Ślaskiej

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Kamila Pastuszek liderką czasówek karkonoskich

Kobiecanki w Jaworzynie z Supernianią Dorotą Zawadzką