w

Orzeł nad Śląskiem – wystawa w Muzeum

orzel_nad_slaskiemMuzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do odwiedzenia wystawy “Orzeł nad Śląskiem Historia lotnictwa – wydarzenia i pionierzy”, przygotowaną przez Stowarzyszenia Kulturalnego Śląska i Moraw i Muzeum Ziemi Górnośląskiej koło Düsseldorfu. Wystawa poświęcona jest historii lotnictwa na terenie Ślaska i będzie można ją oglądać w jaworzyńskim muzeum w dniach od 12 do 28 lipca 2013 roku. A oto kilka słów na temat wystawy ze specjalnie przygotowanego folderu:

Marzenie o lataniu jest tak stare jak sama ludzkość. Już początki lotnictwa we wczesnych latach XX wieku dawały Śląskowi szczególną pozycję. Wystawa ukazuje pewien międzynarodowy fenomen. Historia lotnictwa i sportu lotniczego, a także wojny powietrznej, ilustrowana jest wieloma zdjęciami. Przedstawiony został proces rozwoju, począwszy od marzeń i prób lotów balonami, zeppelinami oraz aparatami ślizgowymi aż po szybowce, samoloty silnikowe i dzisiejsze nowoczesne maszyny pasażerskie.  W rewolucyjnym roku 1789 Francuz Jean-Pierre Blanchard (1753-1809) wzniósł się we Wrocławiu w powietrze balonem. Po I wojnie światowej międzynarodową sławę zdobyła Szkoła Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim (Grunau) niedaleko Karkonoszy. W pobliżu Góry św. Anny (Annaberg), w Ligocie Dolnej na Górnym Śląsku istniało centrum kształcenia szybowników. Sensacją były loty zeppelinów we Wrocławiu i Gliwicach. Tamtejsze lotniska komunikacyjne zostały dość wcześnie zintegrowane z siecią połączeń niemieckich lini lotniczych Lufthansa. Przedstawione zostały biografie szeregu śląskich pilotów i pionierów lotnictwa. Sławnym pilotem-instruktorem i konstruktorem samo lotów w Jeżowie Sudeckim był Wolf Hirth (1900-1959). Pochodzący z Pokoju (Carlsruhe) na Śląsku pionier lotów kosmicznych Johannes Winkler (1897-1947) skonstruował pierwszą w Europie rakietę na paliwo płynne. Manfred von Richthofen (1892-1918) był pilotem samolotu myśliwskiego w czasie I wojny światowej. Jego militarne sukcesy muszą być jednak dzisiaj potraktowane bardziej krytycznie niż w jego czasach, które to sprzyjały kreowaniu bohaterów.  Pokazane zostało wiele śląskich portów lotniczych. Lotniska w Gliwicach i Zgorzelcu służą dzisiaj przede wszystkim lataniu wyczynowemu. Katowice, Wrocław i Ostrawa są ważnymi portami komunikacji pasażerskiej w regionie.

źródło: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

III Nocny Turniej Piłki Nożnej

Ulica Świdnicka Jaworzyna Śląska

Ulica Świdnicka do remontu