w

Festiwal Zabytków Techniki

festiwal_zabytkow-techniki_2013Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląska serdecznie zaprasza na Festiwal Zabytków Techniki pod Parą – wielkie święto historycznych zabytków techniki. W pierwszą sobotę czerwca szykuje się dzień pełen wyjątkowych atrakcji organizowanych w industrialnej scenerii Muzeum w Jaworzynie Ślaskiej. Na ten jeden dzień – 1 czerwca 2013 r. – zamienimy Jaworzynę Śląską oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w wielką scenę, na której zrekonstruujemy najważniejsze wydarzenia z jej historii korzystając z pojazdów, przedmiotów, urządzeń właściwych dla danej epoki.

1 czerwca 2013 roku (w sobotę, Dzień Dziecka) na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku odbędzie się Festiwal Zabytków Techniki, wielkie święto historycznych maszyn, pojazdów i przedmiotów, przy pomocy których opowiemy niesamowitą historię Jaworzyny Śląskiej, najbardziej kolejowego ze wszystkich miast. Opowieść zaczniemy w 1843 sceną inscenizującą ilustrującą przełomowe wydarzenie dla miasta, otwarcie linii kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzkiej. Następnie festiwal przeniesie się do siedziby Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Tutaj przeniesiemy się w jeszcze dalszą przeszłość, do lat 1756 – 1763; Wojny Siedmioletniej i stacjonowania w Jaworzynie Śląskiej regimentu armii Prus ( scena przygotowana zostanie m.in. przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Królewski Pruski Regiment Piechoty Alt Kreytzen”. Wykorzystane zostaną mundury i uzbrojenie z epoki – m.in. muszkiety oraz armata).Następnie przedstawimy kolorowe lata 20 i 30. Kolejna scena związana będzie z dramatycznymi wydarzeniami 1945 roku – przyjazdem Polaków ze wschodu i wysiedleniami Niemców ( w scenie udział wezmą m.in. GRH Osiemnasty Kołobrzeski oraz GRH „Oka”). Na finał imprezy przeniesiemy się wprost w szalone lata 30-te. Podróż w czasie umożliwi nam wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” z 1938 ( w tym roku obchodzimy rok J. Tuwima). Jako pierwsi w Polsce podejmiemy próbę ustanowienia rekordu we wspólnym, jednoczesnym czytaniu tego wiersza. Do udziału zapraszamy przede wszystkim dzieciaki!

Ponadto zachęcamy mieszkańców miasta, gminy oraz powiatu , a także odwiedzających w ten dzień turystów do udziału w Festiwalu w stroju z epoki.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku ogłasza konkurs na najciekawszą stylizację! Bilety wstępu na zwiedzanie Muzeum, przejażdżka zabytkowym parowozem, a także inne gadżety związane z Muzeum czekają dla najlepiej przebranych.

Przebrać się, ale jak?

Sumiaste wąsy, płaszcz obramowany futrem, frak, opaska na głowie, przylegająca do głowy czapka, perły, torebka, asymetrycznie włożony kapelusz, rękawiczki – tak naprawdę nie trzeba wiele zachodu, aby przygotować dla siebie ciekawy strój elegantki czy dżentelmena. Wystarczy poszperać na strychach i po piwnicach, zanurzyć się w starych kufrach, zajrzeć do second handów, a może nawet wyciągnąć coś z własnej szafy. Wystarczy pomysł i odrobina szaleństwa. Uwaga! Jeden element stroju np. czapka, szalik, peruka nie będzie traktowany jako przebranie, ale kilka dodatków zestawionych razem!

Serdecznie zapraszamy!

Ramowy program Festiwalu Zabytków Techniki*

1. Otwarcie linii Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzkiej w rocznicę 170-lecia powstania.

Gdzie: Peron 2 stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej
Godziny: 11.00 – 12.00
Wstęp wolny!

2. Obóz wojsk pruskich – Königszelt

Gdzie: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Towarowa 4, Jaworzyna Śl.
Godziny: 13.00 – 14.00
Wstęp: 15,00 zł / os*, Dzieci do 12 roku życia bezpłatnie!

3.Lata 20-te i 30-te

Gdzie: j/w
Godziny: 14.00 – 15.00
Wstęp: j/w

3. Przesiedlenia

Gdzie: j/w
Godziny: 14.00 – 15.00
Wstęp: j/w

4. Tuwimiada

Gdzie: j/w
Godziny: od 16.00
Wstęp: j/w
 
*Ramowy program Festiwalu Zabytków Techniki ma charakter poglądowy. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany czasu ich rozpoczęcia, trwania, zakresu i miejsca oraz warunków udziału. Do odwołania poszczególnych scen włącznie.
** Opłata za bilet jest opłatą za wstęp do Muzeum i obejmuje wszystkie sceny.

 źródło: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Napisane przez Sylwester Bartczak

Portal www.jaworzynka.info prowadzę od października 2010 r. w ramach prywatnej pasji do dziennikarstwa, fotografii i dostępnego wolnego czasu. Od dekady portal jest częścią historii lokalnej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i cieszę się, że stał się kroniką wydarzeń ostatnich lat. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony sprawia wszystkim osobom kochającym Gminę Jaworzyna Śląska dużo radości.

Muzyka Moją Pasją, 24.05.2013 r.

III miejsce Oskara Kaszubowskiego